Rodzaje kabli HDMI

Rodzaje kabli HDMI

Jeszcze do niedawna za podłączenie urządzeń peryferyjnych do komputerów, telewizorów oraz rzutników odpowiadały kable R,G, B, które to jednakże nie oferowały wystarczającej jakości obrazu z uwagi na prostotę swojej konstrukcji, przez co w nieco nowocześniejszych wyrobach postanowiono zastąpić je okablowaniem typu SCART.

Niemniej jednak, technologia posuwa się do przodu tak szybko, że po kilku latach również one przestały być wystarczające jeżeli chodzi o transmisję wysokiej jakości danych wizualnych z zadowalającą jakością. Poskutkowało to opracowaniem, a następnie popularyzacją tak zwanych kabli HDMI, które obecnie stosowane są w większości urządzeń używanych na co dzień w domach, firmach oraz biurach.

Co jednakże ciekawe, HDMI nie jest standardem jednolitym – on również ewoluuje w odpowiedzi na stale pojawiające się nowinki technologiczne. W chwili obecnej możemy mówić o co najmniej kilku rodzajach kabli tego typu, którym to postanowiliśmy przyjrzeć się w dniu dzisiejszym. Dość powiedzieć, że najczęściej spotykanym oraz najbardziej typowym przewodem jest ten noszący nazwę Standard HDMI.

Jego maksymalna długość wynosić może do 15 metrów, natomiast dzięki zastosowanym materiałom jest on w stanie bez zakłóceń obsłużyć standardy wideo od 720p do 1080i. Dane przesyłane są w takim przypadku z maksymalną prędkością dochodzącą do 2,25 Gpps. Wariacją na jego temat jest kabel Standard HDMI z obsługą Ethernet, który to obsługiwać może aplikacje oparte na protokole IP. Jest on wyrobem znacznie bardziej zaawansowanym, a dodatkowo umożliwia o wiele szybszy przesył informacji – na poziomie dochodzącym nawet do 5 Gpps.

Składając wizytę w lokalnym sklepie z elektroniką lub urządzeniami AGD i RTV natknąć się możemy także na sekcję dedykowaną nieco droższym, jednakże jeszcze bardziej wydajnym przewodom typu High Speed HDMI (także w wersji obsługującej połączenia typu Ethernet), które to transmitować informacje mogą z zawrotną prędkością dochodzącą nawet do 10,2 Gpps oraz obsługiwać takie rozdzielczości jak 720p, 1080i, czy w końcu 1080p.

Jak można się domyślić, są to produkty zauważalnie droższe od swoich standardowych odpowiedników, jednakże jeżeli dysponujemy wysokiej jakości sprzętem elektronicznym, warto podjąć decyzję o ich zakupie, jako że w takim przypadku okazać się może, że jakość wyświetlanego obrazu ulegnie znacznej, zauważalnej niemalże natychmiast poprawie.

Ostatnim z typów kabli jakim chcielibyśmy zająć się w ramach niniejszego artykułu są produkty Standard Automotive HDMI, które to nie oferują może ponadprzeciętnych osiągów, jednakże sprawdzają się wręcz wyśmienicie jeżeli chodzi o umożliwienie prawidłowej pracy montowanych w pojazdach urządzeń elektronicznych, które to mają za zadanie wyświetlać obraz w standardzie HD. Jesteśmy wręcz przekonani, że dalszy rozwój technologii doprowadzi do poszerzania się rodziny omawianych dziś produktów, a może nawet – kto wie – do powstania całkowicie nowego rozwiązania technologicznego obsługującego telewizory, rzutniki oraz monitory!

Przemysł, produkcja