Osoby, które po raz pierwszy zlecają montaż rynien lub też samodzielnie się na niego decydują mogą mniemać, że jest to proces niełatwy. Nic bardziej błędnego – występuje jednak pewien wymóg. Zamiast decydować się na system typowy, który to mieści w sobie ogrom ogniw, w tym łączników stanowiących najsłabsze ogniwo całej instalacji, przyda się więc odważyć się o spróbowanie nietradycyjnego rozwiązania, jakim z pewnością jest Q Stalyo PRO.
System rynnowy cechujące się prostotą łączenia, zminimalizowaną ilością składników, bardzo dobrą efektywnością i wyglądem. Wybór Q Stalyo PRO, z powodu zminimalizowanej liczbie części, daje możliwość na poczynienie pokaźnych oszczędności. Niemniej jednak, nawet przy jego montażu powinno się kierować się profesjonalnymi wskazówkami sztuki budowlanej.
Decydujące znaczenie ma porządek realizacji robót remontowych lub konstrukcyjnych. Koniecznym jest bowiem położenie rynien jeszcze przed zamontowaniem pokrycia dachowego. Na części metalowe mimo, że są one wytrzymałe, mogą rzutować niekorzystnie warunki atmosferyczne. Pamiętajmy więc, aby system rynnowy instalować na elewacji w temperaturach nie mniejszych niż minus pięć oraz niższych niż plus trzydzieści pięć stopni Celsjusza aby uniknąć hipotetycznych deformacji lub wypaczeń pojedynczych podzespołów.
Główne znaczenie ma poza tym ich składowanie przed przytwierdzaniem do ścian zewnętrznych – przechowujmy fragmenty systemu w suchym miejscu, strzegąc je przed znacznym zawilgoceniem. Nie wyrządzi ono awarii rynien, lecz może wielce skomplikować ich budowę, ponieważ będą one wtedy śliskie.
Jeśli podejmujemy się instalacji rynien własnymi rękami, potrzeba zaznajomić się z dostarczaną przez wytwórcę instrukcją obsługi, w której zamieszczone są podstawowe zalecenia odnośnie budowy. W dokumencie zawarto wszystkie wytyczne, w tym preferowany rozstaw haków mocujących, pożadany spadek rynny, czy też poprawne etapy montażu, które muszą być zachowane, aby mieć przekonanie, że system działać będzie bez kłopotów przez wiele następnych lat.
Tylko w sposób poprawny przeprowadzony montaż gwarantuje bezawaryjność i wydajność. Aspekty te nie należą do najbardziej zawikłanych, ale jeśli potraktujemy je po macoszemu może okazać się, że system nie odprowadza wody oraz zanieczyszczeń z dachu w sposób prawidłowy, co w rezultacie może doprowadzić do jego zatykania, z czym wiąże się przymus zrealizowania przez nas prac konserwacyjno-porządkowych. Zdecydowanie wielu problemów użytkowych możemy jednak w naturalny sposób ominąć przestrzegając zaleceń producenta lub też – podejmując decyzję o montażu systemu przez fachowców.